TOP

Ciekawostki o Mazurach dla żeglarzy i turystów. Gdzie nad jezioro – Mazury?

Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że nigdy, przenigdy nie należy zakładać kamizelki ratunkowej wewnątrz kabiny. Powodem tego jest to, że jeśli twoja łódź wywróci się i zostaniesz uwięziony w środku, nie chcesz być złapany w sytuacji, w której jest niewiarygodnie trudne lub niemożliwe wydostanie się z twojego sprzętu bezpieczeństwa, ponieważ jest to teraz splątana plątanina plastikowych pasków i kieszeni z tkaniny. Nieuchronnie zaczniesz panikować i kręcić się jak idiota, co tylko pogorszy sprawę, bo teraz jest więcej okazji, żeby coś ciężkiego (np. kotwica) spadło na ciebie. Krótko mówiąc: zostaw kamizelkę ratunkową na zewnątrz aż do momentu, gdy łódź wyprostuje się ponownie.

Refowanie żagli okiem instruktora żeglarstwa

Refowanie żagli to proces zmniejszania rozmiaru żagla w celu spowolnienia lub ustabilizowania łodzi. Najczęstszym powodem refowania jest dostosowanie kształtu żagla, ale można to również zrobić kiedy próbujesz utrzymać łódź w pionie w trudnych warunkach pogodowych.

Istnieją trzy rodzaje refów:

  • Pierwszy ref należy zdjąć jak najszybciej, nie później niż gdy zauważysz, że zaczął padać ulewny deszcz lub porywy wiatru przekraczają 25 węzłów (28 mph). W tych warunkach należy zdjąć jedną trzecią żagla, co zmniejszy jego powierzchnię o około 40 procent. Najlepiej nie czekać do momentu, gdy zaczniesz już nabierać wody – zmniejszenie powierzchni żagla pomoże zapobiec dalszym uszkodzeniom łodzi i zapewni, że będzie ona dłużej zdatna do użytku!
  • Jeśli występują podmuchy o sile ponad 25 węzłów i silne opady deszczu utrzymują się przez co najmniej godzinę, a następnie na krótko się rozjaśniają (co zdarza się dość często), zdejmij jeszcze jedną trzecią z tego, co pozostało po pierwszym refowaniu – to zmniejsza powierzchnię o 60%. Jeśli woda dostanie się przez relingi pokładowe, może być konieczna dodatkowa naprawa, ponieważ w ten sposób pozostanie wokół nich wolna przestrzeń, co spowoduje niepotrzebną utratę wagi po prostu dlatego, że nic już ich nie chroni; może się to zdarzyć nawet bez wystąpienia innych problemów!

Dodaj komentarz